Inspectoratul NaÈ›ional de ProbaÈ›iune la data de 08.06.2018, a organizat, în incinta Ministerului JustiÈ›iei, o È™edință de lucru cu tematica „Dezvoltarea sistemului de monitorizare electronică a persoanelor ÅŸi executarea obligaÅ£iilor stabilite de instanÅ£a de judecată ca alternativă la pedeapsa închisorii”.
La eveniment au fost prezenÈ›i dl MUNTEANU Anatolie, Secretar general de stat al Ministerului JustiÈ›iei, dl CEBAN Ghenadie, Director adjunct al Inspectoratului NaÈ›ional de ProbaÈ›iune, dl POVERGA Ruslan, Director General al AO „ Initiativa Pozitivă”, È™efi de direcÈ›ii din cadrul Inspectoratului NaÈ›ional de ProbaÈ›iune, invitaÈ›i judecători, procurori, reprezentanÈ›i ai organelor de poliÈ›iei din CircumscripÈ›ia regională Centru.
În cadrul È™edinÈ›ei au fost abordate următoarele subiecte : Aspecte normative privind aplicarea monitorizării electronice a persoanelor în conflict cu legea penală, cooperarea cu organele de urmărire penală ÅŸi instanÅ£ele judecătoreÅŸti, executarea hotărîrilor judecătoreÅŸti în privinÅ£a persoanelor supuse monitorizării electronice, aspecte tehnice ÅŸi metodologice, tendinÅ£e înregistrate în aplicarea ÅŸi executarea obligaÅ£iilor stabilite de instanÅ£ele de judecată – preocupări ÅŸi soluÅ£ii, executarea pedepsei privind privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport în stare de ebrietate È™i cooperarea Inspectoratului NaÅ£ional de ProbaÅ£iune cu sectorul nonguvernamental la implementarea programelor de corecÅ£ie comportamentală.
Scopul acestei È™edinÈ›e este de a diminua recidiva în rîndurile condamnaÈ›ilor, conÈ™tientizarea È™i percepÈ›ia socială pozitivă față de ME, creÈ™terea nivelului de încredere a cetățenilor față de colaboratorii instituÈ›iei probaÈ›iunii È™i implicarea publicului în procesul de reintegrare a persoanelor supuse ME.


