În contextul mediatizării mai multor cazuri de accidente rutiere provocate de È™oferii în stare de ebrietate, în Moldova a pornit campania socială „Stop alcool la volan”. Un spot, în acest sens, a fost lansat de Inspectoratul NaÈ›ional de ProbaÈ›iune din cadrul Ministerului JustiÈ›iei.
În acest filmuleÈ› apare un bărbat care urcă la volan în stare de ebrietate, iar în salonul maÈ™inii deja îl aÈ™teaptă agentul de patrulare care îl roagă să nu urce la volan. Șoferul îl răspunde „Eu ce nu am bani să plătesc o amendă? Ce poate fi mai rău când te opreÈ™te poliÈ›ia?”. Apare un medic care îi spune că mai rău este să nimerească pe mâinile lui, deoarece trebuie să lupte pentru viaÈ›a lui È™i viaÈ›a altora. „Nu urca beat la volan, poate fi È™i mai rău”. Nici acest argument nu-l convinge pe erou să iasă din maÈ™ină. „Ce poate fi mai rău?”, se întreabă bărbatul. În acest moment apare un preot…
Link: